Uncategorized

WHO odsuzuje spěch bohatých zemí kvůli posilovacím očkování proti Covid

Světová zdravotnická organizace ve středu odsoudila spěch bohatých zemí s poskytnutím posilovacích dávek vakcíny proti Covid, zatímco miliony lidí na celém světě dosud nedostaly jedinou dávku.

Ve svém projevu předtím, než americké úřady oznámily, že všichni očkovaní Američané budou brzy oprávněni dostávat další dávky, experti WHO trvali na tom, že není k dispozici dostatek vědeckých důkazů, že jsou potřeba posilovače, a prohlásili, že jejich poskytnutí, zatímco tolik lidí stále čeká na imunizaci, je nemorální.

„Plánujeme rozdat záchranné vesty lidem, kteří již záchranné vesty mají, zatímco ostatní necháme utopit se bez jediné záchranné vesty,“ řekl novinářům ze ženevského sídla agentury OSN nouzový ředitel WHO Mike Ryan.

„Základní etickou realitou je, že rozdáváme druhé záchranné vesty a necháváme miliony a miliony lidí bez jakékoli ochrany.“

WHO na začátku tohoto měsíce vyzvala k moratoriu na posilovací dávky očkování proti Covid, které by pomohlo zmírnit drastickou nerovnost v distribuci dávek mezi bohatými a chudými národy.

To však nezastavilo řadu zemí, aby pokračovaly v plánech na přidání třetího úderu, protože se snaží zmařit variantu Delta.

Americké úřady ve středu varovaly, že účinnost očkování proti Covid-19 se postupem času snižuje, a uvedly, že schválily posilovací záběry pro všechny Američany od 20. září počínaje osm měsíců po úplném očkování jedince.

Úředníci uvedli, že zatímco vakcíny zůstávají „pozoruhodně účinné“ při snižování rizika závažných onemocnění, hospitalizace a úmrtí na následky Covidu, ochrana by se v následujících měsících mohla snížit bez posílené imunizace.

Washington již schválil zvláštní dávku pro lidi s oslabeným imunitním systémem.

Izrael také začal podávat třetí dávky Izraelcům ve věku 50 a více let.

– ‘Hanba celému lidstvu’ –

Experti WHO ale trvali na tom, že věda stále pracuje na posilovačích, a zdůraznili, že mnohem důležitější je zajistit, aby lidé v zemích s nízkými příjmy, kde očkování pokulhává, dostávali popíchnutí.

„Je jasné, že je důležité dostat první výstřely do zbraní a chránit ty nejzranitelnější, než budou spuštěny posilovače,“ řekl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na středeční tiskové konferenci.

„Rozdíl mezi těmi, kdo mají a nemají, se bude zvětšovat, pouze pokud výrobci a lídři upřednostní posilovací dávky před dodávkami do zemí s nízkými a středními příjmy,“ řekl.

„Virus se vyvíjí a není v nejlepším zájmu lídrů, aby se soustředili na úzké nacionalistické cíle, když žijeme v propojeném světě a virus rychle mutuje.“

Tedros vyjádřil rozhořčení nad zprávami, že jednodávková vakcína J&J, která se v současné době plní a dokončuje v Jižní Africe, byla dodávána k použití v Evropě „kde prakticky všem dospělým byly v tuto chvíli nabídnuty vakcíny“.

„Naléhavě žádáme J&J, aby urychleně upřednostnila distribuci svých vakcín do Afriky, než zváží dodávky do bohatých zemí, které již mají dostatečný přístup,“ řekl.

„Nespravedlnost vůči očkování je ostuda pro celé lidstvo, a pokud ji nebudeme řešit společně, prodloužíme akutní fázi této pandemie o roky, kdy by mohla být za několik měsíců u konce.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *