zprávy

Keňský soud vynese verdikt o ústavních změnách

Odvolací soud v Keni vynese v pátek svůj verdikt o kontroverzním prezidentově tříletém úsilí o změnu ústavy, což je rozhodnutí, které by mohlo otřást politickým prostředím necelý rok před volbami.

Prezident Uhuru Kenyatta tvrdí, že tato iniciativa pomůže ukončit opakované cykly volebního násilí ve východoafrické zemi, což je problém, který rozdělil politickou elitu.

Navrhované reformy proběhly po sblížení Kenyatty a jeho někdejšího protivníka Raily Odingy a slavném podání rukou mezi oběma muži po povolebních bojích v roce 2017 si vyžádaly desítky mrtvých.

Takzvaná iniciativa Building Bridges Initiative (BBI) se snaží zejména rozmělnit současný volební systém vítěz bere vše, za což Kenyatta viní hlasovací nepokoje, rozšířením exekutivy a parlamentu.

„Make or break: BBI verdikt to otřást politikou,“ byl titulek v keňských novinách The Standard, zatímco People Daily prohlásil: „Moment pravdy pro BBI“.

Volební kampaně v Keni často probíhají mezi etnicky založenými aliancemi a komunální násilí může vzplanout, zejména v letech 2007-8, kdy zemřelo více než 1100 lidí.

– ‘Vůle lidu’ –
Kenyattou navrhované reformy ústavy z roku 2010 schválil parlament v květnu a poté se mělo o nich referendum.

Ale jen o dva dny později vrchní soud v Nairobi rozhodl, že jsou nezákonné, protože prezident neměl právo zahájit proces, pouze parlament.

Kenyatta kritizoval rozhodnutí jako „pokus zastavit vůli lidu“ a jeho vláda se odvolala.

Zastánci BBI tvrdí, že zlepší spravedlnost volebního systému a pomůže omezit násilí.

Pokud budou reformy přijaty, vytvoří se nová místa předsedy vlády a dvou poslanců a dojde k formálnímu označení postu opozičního lídra.

Prezident by zůstal hlavou vlády a vrchním velitelem, zatímco ministři by odpovídali premiérovi.

Velikost parlamentu by se rozšířila o 70 nových obvodů, zatímco Senát by měl zastoupení mužů a žen 50–50.

Kritici, včetně zástupce Kenyatty Williama Ruta, tvrdí, že reformy by mohly ohrozit demokratické instituce země.

Kenyatta nemůže kandidovat na třetí funkční období v roce 2022 a jeho úsilí o reformy s Odingou, čtyřnásobným kandidátem na prezidenta, vyvolalo spekulace, že by se mohl snažit stát se premiérem v uspořádání sdílení moci.

Kenyatta původně pomazal Ruta – který sloužil jako jeho zástupce od roku 2013 – jako svého nástupce, ale pár vypadl před několika lety poté, co se prezident přestěhoval blíže k Odinga.

Někteří také tvrdili, že tato iniciativa by dále zatěžovala zemi bojující pod horou dluhu 70 miliard dolarů. Změny by zvýšily již tak vysoké mzdové náklady parlamentu a zároveň by vytvořily více příležitostí pro sponzorství a korupci, říkají.

– ‘Významné důsledky’ –
Každý člen sedmičlenné poroty v čele s předsedou odvolacího soudu Danielem Musingou si v pátek přečte svá vlastní rozhodnutí, pravomocný rozsudek se očekává odpoledne.

Kromě rozhodnutí o procesu BBI by soud mohl také rozhodnout, zda by Kenyatta mohla být žalována ještě ve funkci za prosazování změn.

Netrpělivě očekávaný verdikt-proti kterému se lze odvolat k Nejvyššímu soudu-bude mít vliv na volební kalendář.

Pokud bude BBI znovu prohlášeno za nezákonné, volební proces by měl svůj plánovaný průběh.

„To by bylo nejmenší rušení,“ řekl agentuře AFP Nic Cheeseman, profesor na univerzitě v Birminghamu v Anglii.

Na druhé straně podle něj schválení BBI „bude destabilizující možností“ kvůli otázkám, zda bude čas zavést všechny reformy do volebního dne.

Existují zde „poměrně významné důsledky pro politický systém, pro časový rozvrh voleb a také pro politické aliance, které budou ve volbách soutěžit“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *