zprávy

Jak roste zájem o Peng Shuai, v Číně je její příběh sotva šeptem

Zmizení čínské tenisové hvězdy Peng Shuai v posledních dnech dominovalo mezinárodním zprávám, ale uvnitř Číny se sotva šušká.

Peng – bývalá světová jednička ve čtyřhře – nebyla více než dva týdny slyšet, protože zveřejnila dlouhé prohlášení pro Weibo, v němž obvinila bývalého vicepremiéra země Zhang Gaoliho ze sexuálního napadení.

V příspěvku z 2. listopadu Peng řekla, že ona a Zhang, nyní 75, měli několik let on-off mimomanželský „vztah“. Peng řekl, že ji Zhang přestal kontaktovat poté, co vstoupil do řad komunistické strany, ale pak ji asi před třemi lety pozval, aby si s ním a jeho manželkou zahrála tenis, a pak ji sexuálně napadl ve svém domě.

Příspěvek zmizel za méně než půl hodiny, komentáře na jejím účtu byly deaktivovány, odkazy na ni odstraněny z čínského internetu a dokonce i ta nejnebezpečněji související klíčová slova, jako je „tenis“, byla na sociálních sítích cenzurována.

Čínský Peng Shuai hraje na Australian Open v lednu 2019.
Tenis musí dělat hluk o Peng Shuai, aby vyvíjel tlak na Čínu
Přečtěte si více
The Guardian našel některé odkazy v soukromých kruzích WeChat, včetně ilustrací s tenisovou tematikou, některé se slovy „doufám, že je v bezpečí“ a jiné obsahující QR kódy odkazující na Padlet, digitální nástěnku, aby lidé mohli posílat své vlastní zprávy.

“Jsi statečný Peng Shui.” Doufám, že jste v pořádku a v pořádku, a děkuji vám, že jste zvýšili hlas a sdíleli svůj příběh,“ řekl jeden z nich.

Jiné příspěvky ukazovaly fotografie tenisových míčků s čínskými znaky, které hláskovaly „Peng Shuai, vydrž“.

Pokusy o přístup k desce v Číně bez VPN vrátily chybovou zprávu a uvedly, že stránka obsahuje nezákonný obsah, který byl nahlášen.

reklama
Bez soustředěného úsilí, určitého rizika a dobré VPN je z velké části nemožné dozvědět se o případu Peng v Číně. Vláda nic neřekne a státní média nic nehlásila. Čínský přístup k zahraničním médiím je přísně kontrolován: CNN v pátek uvedla, že její místní vysílání bylo přerušeno pokaždé, když se o případu zmínili. The Guardian patří mezi četné zahraniční prodejny, které jsou zcela blokovány.

Jedinou formální zmínkou v čínských médiích byl zjevně podvedený pokus státního anglického vysílání CGTN. Ve středu zveřejnila na Twitteru snímek obrazovky s textem, o kterém tvrdila, že jde o e-mail, který Peng poslala šéfovi WTA Stevu Simonovi s tím, že je v pořádku a stahuje svá obvinění.

Údajný e-mail byl rychle zamítnut: snímek obrazovky neměl datum, pole předmětu ani adresy a obsahoval viditelný kurzor. Nebyla zveřejněna v čínštině ani nikde v Číně, navzdory zjevnému zájmu a obavám mezi těmi, kteří viděli její virální příspěvek předtím, než byl smazán.

Myšlenka, že CGTN mohla špatně vymyslet falešný e-mail, byla považována za poněkud úsměvnou, ale také mrazivou. Pozorovatelé zaznamenali, že jazyk v textu byl podobný předchozím vynuceným přiznáním a prohlášením disidentů v minulosti – z nichž mnohé odvysílala CGTN. Pengův „e-mail“ byl v ostrém kontrastu s jejím původním příspěvkem.

„Zatímco jeden zvoní dutě, druhý má zvučný prsten autenticity,“ napsal Fergus Ryan pro blog Strategist publikovaný Australian Strategic Policy Institute.

Peng není disident. Tento 35letý hráč je jednou z nejznámějších čínských sportovních hvězd, která byla chválena vládou. Nyní je také posledním a nejproslulejším případem #MeToo v zemi, kde se hnutí snažilo získat trakci tváří v tvář přísné cenzuře, neprůhlednému soudnímu systému a sociálnímu a politickému nepřátelství.

Dříve nebylo vzneseno žádné veřejné obvinění proti vysokému představiteli Komunistické strany Číny, natož tak vysoce postavenému, jako byl Zhang, který seděl v nejvyšším vládnoucím orgánu ČKS, sedmičlenném stálém výboru politbyra.

Na znamení toho, jak citlivé téma je, Hu Xijin, šéfredaktor bulvárních státních médií Global Times, tweetoval v angličtině, že věří, že se Peng nic nestalo, ale zdálo se, že není schopen zmínit její obvinění a místo toho se na ně odvolal. jako „to, o čem lidé mluvili“. Neučinil žádné prohlášení o svých čínských účtech.

Vzhledem k tomu, že mimo Čínu narůstá rozruch ohledně Pengina blahobytu a místa pobytu, kdy Ženská tenisová asociace a další organizace požadují vyšetřování a rostoucí seznam tenisových a sportovních hvězd volajících po odpovědích, uvnitř země jako by se nic nestalo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *