zprávy

Zabitá keňská olympionička Agnes Tirop pohřbena ve své rodné vesnici

Zabitá olympijská běžkyně na dlouhé tratě Agnes Tiropová, vycházející hvězda vysoce konkurenční atletické scény v Keni, byla pohřbena v sobotu na pohřbu, kterého se zúčastnilo přes 1000 truchlících.

Tiropová byla nalezena ubodaná k smrti ve svém domě ve městě Iten v Rift Valley 13. října při incidentu, který osvítil pozornost násilí páchaného na ženách v Keni.
Její pohřeb se konal v den, kdy by jí bylo 26 let. Smuteční hosté včetně kolegů sportovců se seřadili, aby rozházeli květiny na bílou rakev. Obraz Tiropa, jak se šklebí a drží bronzovou medaili, byl umístěn na vrcholu rakve.
“Pro nás Keňany jsme ztratili hrdinu,” řekla Hellen Obiriová, mistryně světa na 5000 metrů a mentorka Tiropu. “Řekl jsem jí, že v roce 2022 má jít obhajovat mé tituly a reprezentovat naši zemi,” řekla Obiri a oči se jí leskly slzami.
Policie minulý týden zatkla Tiropova manžela Ibrahima Roticha v pobřežním městě Mombasa a byl obviněn z její vraždy. Rotich ani jeho zástupci se k případu veřejně nevyjádřili.
Minulý měsíc Tirop v Německu překonal světový rekord na 10 km pro ženy. Získala bronzové medaile na mistrovství světa v letech 2017 a 2019 v běhu na 10 000 metrů.
Tirop vyrostl ve skromné ​​farmářské rodině na keňské vysočině v okrese Nandi. Její talent na běhání se projevil ve čtvrté třídě, kdy vyhrála běžecký závod a brzy se přihlásila do mezinárodních závodů juniorů a vyhrávala je. Její kariéra byla od té doby na vzestupu.
Po jejím zabití našla policie v jejím domě atletickou trofej, kterou ještě nerozbalila.
“Disciplinovaný, zdvořilý sportovec… Nevím. Nevím, co říct,” řekl trenér Julius Kirwa.