zprávy

NZ varuje Šalamouna před destabilizací tichomořské dohody s Čínou

Austrálie a Nový Zéland budou usilovat o zastavení podpisu bezpečnostní dohody mezi Čínou a Šalamounovými ostrovy, zatímco se úředníci snaží pochopit, jak byli zaslepeni navrhovanou dohodou Pekingu.

V Canbeře, Wellingtonu a Washingtonu panuje hluboké znepokojení ohledně důsledků potenciální základny pro čínská námořní plavidla přímo na prahu Austrálie, která bude v případě konfliktu schopna přerušit klíčové zásobovací linky do Asie a Pacifiku.

Novozélandská ministryně zahraničí Nanaia Mahutaová
Novozélandská ministryně zahraničí Nanaia MahutaCREDIT:GETTY

Úřad premiéra a vlády Šalamounových ostrovů v pátek odpoledne uvedl, že spolupracuje s Čínou na vytvoření bezpečného a bezpečného prostředí pro místní a zahraniční investice a zároveň prohlubuje své vztahy s Pekingem a dalšími vládami.

„Vláda rozšiřuje bezpečnostní opatření země o další země,“ uvedla v prohlášení. “Rozšíření partnerství je zapotřebí ke zlepšení kvality života našich lidí a řešení měkkých a tvrdých bezpečnostních hrozeb, kterým země čelí.”

Premiér Scott Morrison v pátek vyzval Šalamounovy ostrovy, aby si pamatovaly australskou práci v Tichomoří, a novozélandská ministryně zahraničí Nanaia Mahutaová varovala, že by toto ujednání mohlo „destabilizovat současné instituce a uspořádání, které dlouho podporovaly bezpečnost tichomořského regionu“.

Ministr obrany Peter Dutton.
Ministr obrany Peter Dutton. KREDIT: ALEX ELLINGHAUSEN

“To by neprospělo Novému Zélandu ani našim tichomořským sousedům,” řekla.

Vysoká komisařka NZ Georgina Robertsová v pátek přímo upozornila na obavy Wellingtona s Honiarou. Ardernská vláda se také pokouší navázat kontakt s Pekingem ohledně návrhu dohody odhaleného ve čtvrtek. Austrálie i Nový Zéland uvedly, že respektují suverenitu Šalamounů při uzavírání dohod, ale varovaly, že dohoda by mohla ohrozit jejich zájmy.

Ministr obrany Peter Dutton řekl, že australská vláda chce mír a stabilitu v regionu.

reklama

“Nechceme znepokojující vlivy,” řekl. “A nechceme, aby tlak a námaha, kterou vidíme ze strany Číny, pokračovaly v regionu.”

Austrálie po mnoha diplomatických a ekonomických sporech neudržovala žádný ministerský kontakt na vysoké úrovni s Pekingem více než dva roky, takže Nový Zéland zůstal klíčovým vyjednavačem s čínskou vládou.

Bývalý předseda novozélandského výboru pro zahraniční věci, národní poslanec Simon O’Connor, uvedl, že volba Šalamounových ostrovů Komunistickou stranou Číny byla záměrná.

„Nachází se v klíčové pozici a zahraniční politika Nového Zélandu tuto výzvu identifikovala již dříve. Mám vážné otázky, jak jsme do této situace dospěli,“ řekl tomuto mastheadovi.

„NZ a jsem si jistý, že i Austrálie investovala hodně času, diplomacie a peněz, a přesto se zdá, že jsme selhali. Vměšování a činnost ČKS v Šalamounových zjevně fungovaly, a proto musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom tuto situaci zvrátili.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *