zprávy

osudné tři sekundy a tragické následky v roce 2022

Karty Kumanjayi Walkera byly označeny předem. Za prvé prostředím vytvořeným více než 230 lety zanedbávání domorodých komunit a zadruhé podmínkami, které ho vedly k tomu, že se narodil s tím, o čem někteří, kdo ho znali, předpokládali, že jde o poruchu fetálního alkoholového spektra.

Kumanjayi Walkerovi bylo 19 let, když byl v roce 2019 zastřelen ve vzdálené komunitě Yuendumu.
Kumanjayi Walkerovi bylo 19 let, když byl v roce 2019 zastřelen ve vzdálené komunitě Yuendumu.

Oba rodiče zemřeli v důsledku zneužívání návykových látek, jeho matka brzy po jeho narození a jeho otec v Darwinově vězení.

Karty Zacha Rolfa byly také označeny, což mu poskytlo příležitosti, jaké si Walker nikdy nedokázal představit – jeden ze tří synů narozených do stabilní rodiny Canberry oddané veřejně prospěšným pracím.

Jeho rodiče, Debbie a Richard Rolfeovi, byli oceněni Řády Austrálie za filantropickou práci a jsou respektovanými postavami v ACT. Když Rolfe dostal národní medaili za statečnost za záchranu dvou turistů ze zatopené řeky Severního teritoria, Canberra Times tento příběh nadepsaly: „Zach Rolfe, syn Richarda a Debbie, dostává nejvyšší ocenění za statečnost.“

To bylo v dubnu 2019. O sedm měsíců později byl obviněn z vraždy Kumanjayi Walkera.

Jak se tito dva muži z různých světů setkali ve fatálním střetu v Yuendumu, asi 300 kilometrů od Alice Springs, bylo předmětem soudního procesu u Nejvyššího soudu a národního pobouření. Vyvolalo to také vážné otázky týkající se soudního systému v Austrálii.

Některým Rolfeovo zproštění viny ukazuje, že systém je zaujatý vůči domorodým obyvatelům, a jiným ukazuje, že policista nebyl obviněn na základě důkazů, ale z účelnosti.

Je to tedy vlk v rouše beránčím nebo obětní beránek?

Jako dítě se Kumanjayi Walker pohyboval po Severním teritoriu a nakonec dorazil do Yuendumu, kde žila jeho adoptivní matka a přítelkyně. Ve věku 19 let měl 13stránkový policejní záznam, včetně útoků na policii a zločinů násilí proti domorodým obětem.

reklama

Jeho původ a duševní stav ho vedly k tomu, že jednal s malým pochopením následků. Odpykal si trest v protialkoholní a drogové záchytné stanici, uřízl si náramek na kotníku a utekl do Yuendumu. To mohlo skončit jedině jeho zatčením a návratem do vazby.

Bývalý student Canberra Grammar Rolfe strávil pět let v armádě, včetně služební cesty v Afghánistánu, než se v roce 2016 připojil k policii NT. Jeho vojenský a policejní výcvik se soustředil na zachování klidu a posouzení možností, zatímco Walker se musel postarat sám o sebe.

Zachary Rolfe s tehdejším generálním guvernérem Peterem Cosgrovem na začátku roku 2019, po záchraně důstojníka na řece v roce 2016.
Zachary Rolfe s tehdejším generálním guvernérem Peterem Cosgrovem na začátku roku 2019, po záchraně důstojníka na řece v roce 2016.

Týden po příjezdu do Alice Springs zachránil nový konstábl ve zkušební době dva turisty smetené v rozvodněné řece Hugh. Poté, co nejprve zachránil jednoho nalezeného poblíž mostu, Rolfe – měl na sobě pouze růžové spodky – plaval a plaval více než šest kilometrů, než dosáhl druhého, který se zlomenou rukou držel stromu. Když mu řekla, že neumí plavat, položil ji na záda, aby se dostal do bezpečí.

V tomto okamžiku byl Rolfe zlatým dítětem NT policie – mezistátní, který se přestěhoval do vnitrozemí, aby konal dobro. Dobrovolně se přihlásil do týmu okamžité reakce (IRT), což je skupina nasazená na nebezpečné scény. Byla to další odpovědnost k jeho roli hlavního důstojníka. Na úvod zasáhl každý cíl při výcviku se střelnými zbraněmi a brzy byl považován za klíčového člena IRT.

6. listopadu 2019 se policie Yuendumu pokusila zatknout Walkera. Když se přiblížili, Walker zaútočil sekerou a oni ustoupili stranou, aby ho nechali projít kolem. Jejich reakce byla přiměřená, protože jejich výcvik kladl důraz na udržování vzdálenosti od pachatele s ostrou zbraní.

Ve Victorii absolvují policejní rekruti trénink. Instruktor vyzbrojený červeným perem hraje pachatele, zatímco rekrut v bílém tričku musí přijmout obrannou akci. Na konci cvičení je tričko vždy rozříznuto červenými značkami, což ukazuje, že někdo s nožem, který jde dopředu, se pohybuje rychleji než policista pohybující se dozadu. Za bezpečnou vzdálenost se obvykle považuje alespoň sedm metrů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *