zprávy

Zakladatelé BioNTech varují před nedostatkem dodávek vakcín COVID-19

BioNTech říká, že s výrobci probíhají rozhovory o zvýšení výroby jeho vakcíny COVID-19.

BioNTech spolupracuje s partnerskou společností Pfizer na zvýšení produkce jejich vakcín COVID-19, uvedli její zakladatelé a varovali, že dokud nebudou zavedeny další vakcíny, budou v nabídce mezery.

Německé biotechnologické startupy vedly závod s vakcínami, ale jeho střela se do Evropské unie dostala pomalu, kvůli relativně pomalému souhlasu zdravotního regulačního orgánu bloku a malé velikosti objednávky zadané Bruselem.

Zpoždění způsobila zděšení v Německu, kde některé regiony musely dočasně zavřít očkovací centra několik dní po zahájení očkovací dávky 27. prosince.

„V tuto chvíli to nevypadá dobře – objevuje se díra, protože chybí další schválené vakcíny a mezeru musíme zaplnit vlastní vakcínou,“ řekl v rozhovoru pro zpravodajský týdeník Spiegel generální ředitel společnosti BioNTech Ugur Sahin.

Očekává se, že výstřel od společnosti Moderna bude schválen Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) 6. ledna.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn vyzval agenturu EMA, aby rovněž rychle schválila vakcínu vyvinutou Oxfordskou univerzitou a společností AstraZeneca, kterou Británie tento týden schválila. Časový harmonogram EU pro tuto léčbu zůstává nejistý.

Sahin uvedl, že vakcína BioNTech / Pfizer, která používá messenger RNA k instrukci lidského imunitního systému v boji proti koronaviru, by měla být schopna vyrovnat se s variantou, která byla poprvé zjištěna v Británii a která se zdá být nakažlivější.

„Testujeme, zda naše vakcína dokáže neutralizovat i tuto variantu, a brzy budeme vědět více,“ řekl.

Na otázku, jak zvládnout silnou mutaci, uvedl, že je možné vakcínu podle potřeby vylepšit do šesti týdnů – i když taková nová léčba může vyžadovat další regulační schválení.

Plánována nová výrobní linka. Sahin založil BioNTech se svou manželkou Oezlem Tuereci, která je hlavní lékařkou společnosti. Oba pochybili o rozhodnutí EU šířit objednávky v očekávání, že bude rychle schváleno více vakcín.

USA objednaly v červenci 600 milionů dávek vakcíny BioNTech / Pfizer, zatímco EU počkala s objednávkou poloviční velikosti až do listopadu.

„V určitém okamžiku vyšlo najevo, že nebude možné doručit tak rychle,” řekl Tuereci Spiegelovi. „V té době už bylo příliš pozdě na to, abychom zadali následné objednávky.”

BioNTech doufá, že v únoru zahájí v německém Marburgu novou výrobní linku, která by v první polovině roku mohla vyrobit 250 milionů dávek, uvedl Sahin.

Probíhají rozhovory se smluvními výrobci o zvýšení produkce a do konce ledna by měla být jasnější, dodal.

Sahin také uvedl, že společnost BioNTech usnadní manipulaci s její vakcínou, která vyžaduje skladování kolem minus 70 stupňů Celsia. Vakcína nové generace, která by udržovala vyšší teploty, by mohla být připravena koncem léta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *