zprávy

Nové stopy naznačují, že CIA špehovala Assange

Nová data naznačují, že stín CIA plánoval měsíce na postavu Juliana Assange během jeho dlouhodobého pobytu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně díky spolupráci španělské bezpečnostní společnosti, která zaznamenala rozhovory aktivisty na audio a video s jeho právníky a údajně je poskytoval americkým zpravodajským službám.

Londýnský soudce v pondělí souhlasil s odmítnutím vydání kybernetického aktivisty do Spojených států. Vyšetřování zahájené soudcem národního soudu José de la Mata, které nyní bude pokračovat u jeho soudu, sleduje IP (jedinečné číslo, které identifikuje počítač připojený k síti), který přistupoval k terminálu španělské společnosti UCE Global SL v Jerezu de la Frontera, kde byly uloženy všechny informace.

Podle důkazů poskytnutých bývalým počítačovým vědcem z této společnosti, dnes chráněným svědkem, ISP (poskytovatel internetových služeb) jedné z IP adres, které přistupovaly na server španělské společnosti, odpovídá severoamerické bezpečnostní společnosti The Shadowserver Foundation .

Tento subjekt podle svých webových stránek pomáhá vládám, donucovacím a zpravodajským agenturám ve Spojených státech v oblasti bezpečnosti a kriminality na internetu. Další adresy ukazují na IP adresy v Texasu, Arizoně, Illinois a Kalifornii.

Řízení vrchního vnitrostátního soudu je pozastaveno šest měsíců poté, co soudce poslal americkým úřadům právní pomoc s žádostí o vlastnictví a geolokaci IP adres, které přistupovaly na FTP server (File Transfer Protocol) UCE Global SL,

Severoamerická prokuratura požadovala od soudce zdroje informací o jeho vyšetřování a on odpověděl rozšířením svých původních informací, ale mlčení pokračuje. Spojené království rovněž nevyplnilo námitku soudce, který žádal o prohlášení Assangeových právníků, kteří byli špehováni.

Podle soudních zdrojů zpoždění reakce obou zemí ztěžuje vyšetřování. Desítky hodin nelegálních nahrávek byly uloženy na serveru UCE Global SL, sídle společnosti vytvořené bývalým vojákem Davidem Moralesem, a také zprávy o zakladateli Wikileaks, jeho otiscích prstů, studiích rukopisu a fotografiích pasů a mobilních telefonů telefony všech jeho návštěv, právníků, politiků a novinářů, s nimiž se setkal, jak odhalil v roce 2019 vyšetřování EL PAÍS.

Špionážní testy skončily u Národního soudu po předložení stížnosti na majitele UCE Global SL na obranu Assange. Morales byl zadržen a je vyšetřován pro trestné činy proti soukromí, porušení tajemství komunikace mezi advokátem a klientem, úplatkářství a praní peněz.

De la Mata, kterého u soudu nahradí Santiago Pedraz, chtěl vyslechnout Zohara Lahava, viceprezidenta pro bezpečnost v Las Vegas Sands, kasinu, které vlastní Sheldon Adelson, jeden z hlavních dárců Republikánské strany a osobní přítel americký prezident. USA, Donald Trump.

Morales byl pověřen zabezpečením Adelsonovy lodi na jeho středomořských cestách a vyšetřování naznačuje, že Lahav mohl být jeho kontaktem, aby poskytl Assangeovy informace CIA.

Soudce rovněž bez úspěchu požádal o prohlášení bývalé republikánské kongresmanky Dany Rohrabacherové a herečky Pamely Andersonové, kteří navštívili australskou aktivistku na velvyslanectví a byli rovněž sledováni.

E-maily mezi Moralesem a jeho pracovníky, v nichž si v roce 2017 objednal umístění kamer se zvukem a mikrofony do hasicích přístrojů v zasedací místnosti a v dámské koupelně velvyslanectví, jsou plné frází a návrhů ohledně jejich spolupráce s Americké zpravodajské služby.

„Plán zacházet a prodávat americké přátele“, „Hrajeme v první divizi“, „Šel jsem na temnou stranu“, „ti, kdo ovládají, jsou přátelé USA“, „Američtí přátelé mě žádají, abych je upřesnil “, chlubil se písemně se svými spolupracovníky.

Morales, bývalý člen jednotky speciálních operací námořní pěchoty, poslal některé z těchto e-mailů koncem ledna 2017 z benátského hotelu ve městě Las Vegas, zařízení ve vlastnictví magnáta Adelsona.

Bývalý voják požádal své pracovníky na ekvádorském velvyslanectví v Londýně o všechny informace „o počítačových systémech a sítích“ diplomatické legace a také telefonní čísla „hosta“, přezdívku, na kterou odkazovali Assange.

24. téhož měsíce se v rozhovoru s jedním ze svých zaměstnanců, dnes chráněným svědkem soudu, vyjádřil následovně: „Chci, abyste byli ve střehu, protože jak mi říkají, mohou nás ovládat, takže vše, co je důvěrné, to zašifrujte “.

“Jsem na téma, u kterého předpokládám, že nás budou sledovat.” Jak jsme před tím chráněni? “Zeptal se v jiném rozhovoru. Pracovník odpověděl o systémech, které měli, a Morales odpověděl rezignovaně: „Nemyslím si, že je to problém pro ty, kteří nás chtějí vidět, co můžeme udělat, pokud nás chce vidět agentura hvězd a pruhů.“

„Už jsem si představoval, že půjdu tímto způsobem,“ dodal technik UCE Global SL. V dalším e-mailu zaslaném v červenci 2017 z Miami Morales požádal jednoho ze svých stoupenců, aby mu poslal „rozpočet na kamery“ se zvukem, který o měsíce později nainstalovali na velvyslanectví. „Pošlete mi to, abych je mohl doručit, až se setkám,“ uzavřel.

Zprávu doprovázel emotikon Donalda Trumpa, který mrkl očima. A v dalším rozhovoru, ve kterém žádal o přístupovou příručku „na web profilů“, obrázek Trumpa hodil rukama na hlavu.

Bývalý voják nařídil svým mužům, aby připravili a archivovali profily všech lidí, kteří navštívili Assange, a určil Rusy a Američany jako „prioritní cíle“. S výrazem „prodat přátelům, o kterých jsem vám řekl“, Morales odkazoval na návštěvu Yanis Varoufakis, řeckého ekonoma a politika, který aktivistu navštívil v září 2017.

“Tento typ návštěv a spojení může být zajímavý.” Musíte uvést důvod, proč jste tam šli, as kým jste byli, “napsal majitel bezpečnostní společnosti jednomu ze svých pracovníků. Morales nařídil svým zaměstnancům, aby na okna velvyslanectví instalovali nálepky, které umožňovaly zaznamenávat rozhovory zvenčí budovy, podle svědectví shromážděných v těchto novinách.

Assange nainstaloval do zasedací místnosti lampu s bílým šumem, kterou rozsvítil pokaždé, když se setkal, protože měl podezření, že je špehován. Vyšetřování The New York Times odhalilo, že Assange se stal hlavním terčem CIA za vlády Mikea Pompea.

Oficiální zdroje tomuto médiu uznaly, že Wikileaks byl vyšetřován při hledání údajných vazeb jeho zakladatele na ruské zpravodajské služby.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *