zprávy

Úniky španělských občanů otevírají interní debatu o konvergenci

Dilema Loreny Roldánové je také střednědobým občanem. Zachovat samostatnost v nezávislém projektu, byť křehkém, nebo spojit síly s PP v koalici proti Pedro Sánchezovi.

Bývalá kandidátka občanů na katalánskou univerzitu to vyřešila svým překvapivým podpisem PP. A vedení Čs čelí stejné křižovatce. Debata v podzemí byla již zahájena mezi kádry, které považují katalánské volby za Rubikon, ze kterého bude muset strana uvažovat o své budoucnosti.

„Jsem přesvědčen, že nebudu jediný, kdo učiní tento krok,“ prohlásil tento víkend Roldán v El Periódico de Cataluña po oznámení o svém přistání v PP. Bývalý senátor otevřel trhlinu, která zvyšuje přízrak možného únosu a který tlačí vedení Ciudadanosu, aby dříve či později čelil dilematu.

Buď jděte na konec s autonomií projektu, nebo očekávejte navázání stabilního spojenectví s PP tváří v tvář možnému scénáři dezerce s ohledem na to, že Cs je strana živená mnoha bývalými vůdci z jiných formací.

„Debata o spojenectví s PP je interně otevřená, ačkoli až do 14. února [katalánské volby] se nic nepohne,“ říká jeden ze čtyř viceprezidentů autonomních vlád, které má Ciudadanos. “Roldán je varování před tím, co se může stát v kampani příštích všeobecných voleb.”

Pokud to tak bude pokračovat i nadále, rok před volbami to nemá kdo držet, “varuje. Bývalá senátorka sice odešla hlavně kvůli osobním faktorům, protože byla sesazena jako vedoucí seznamu, ale také poukázal další klíč.

Roldán svůj odchod zdůvodnil tím, že považuje za nutné bojovat jak proti nezávislosti, tak proti „sanchismu“. Myšlenka vytvoření fronty proti Pedrovi Sánchezovi se začíná soukromě diskutovat v pravicových kruzích. A získává na síle.

Vůdce CS Juana Marína, viceprezidenta andaluské vlády, se jako první na veřejnosti otevřel spojenectví s PP. Na začátku prosince nechal dveře otevřené, aby se mohl zúčastnit společného seznamu s těmi oblíbenými v Andalusii. Jen o 24 hodin později byl neoprávněný od Inés Arrimadas.

Vedení CS dnes upustilo od kořenové debaty o scénáři studené fúze s PP. “Budeme bojovat za svůj prostor, Španělsko potřebuje stranu liberálního středu.” Ani si nemyslím, že by spolu s PP zaručilo lepší výsledek. A navíc, s kým by vládl PP? S Voxem? Nevidím to, “hájí jeden z hlavních spolupracovníků Arrimadas.

Riziko dezercí se zvyšuje s nespokojenými kádry a vztah národního vedení je komplikován třemi ze čtyř jeho místopředsedů regionálních vlád.

Kromě napětí s Marínem je mimo orgány Francisco Igea, viceprezident Castilla y León – který byl Arrimadasovým soupeřem v primárkách pro stranické předsednictví – a Isabel Franco, viceprezidentka Murcie, mimo orgány. „To, že Roldán je pokrokem širšího toku úniků, mi dnes není jasné. Budeme si muset počkat na výsledek voleb v Katalánsku,“ uvažuje Franco.

“Pro ty z nás, kteří nadále věří, že existuje prostor pro autonomní projekt, je logickým důsledkem špatné strategie to, co se stalo.” Být ve středu se neposouvá doleva a doprava, když fouká vítr, “odráží Igea.

Strana bude v diskusi o PP s největší pravděpodobností rozdělena. “Je nutný projekt centra.” Pro umírněného voliče PSOE bude těžké se připojit k PP “, staví se proti paktu s konzervativci dalšímu důležitému vůdci Čs socioliberálnějšího křídla. Prozatím je vůdce jasný.

Arrimadas toto pondělí zkazil jeho odchod do Roldána obranou identity jeho strany: „Esence Ciudadanos nejsou v PP.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *