zprávy

Zuma hodí ANC pod autobus, tvrdí, že těžili z obchodu se zbraněmi

Uvězněný bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma prostřednictvím svých zákonných zástupců tvrdil, že vládnoucí Africký národní kongres (ANC) těžil z kontroverzní dohody o zbraních.

Právní zástupci Zumy napsali vládnoucí straně s žádostí o poskytnutí účetní závěrky strany.

Bývalý vůdce tvrdí, že prohlášení jasně prokáží jeho nevinu, že z dohody neměl prospěch, ale spíše z řídícího orgánu.

“Pro obranu našeho klienta je důležité, že nebyl vůbec zapojen do žádné ochrany jakékoli osoby nebo společnosti výměnou za finanční odměny, když sloužil ANC,” uvádí část dopisu zaslaného ANC.

Podle jihoafrického deníku News 24 je dopis ze dne 20. července 2021 údajně napsán Theseini Attorneys generálnímu pokladníkovi ANC Paulovi Mashatileovi.

Dopis je údajným místopřísežným prohlášením vyšetřovací komise Seriti, vyšetřování prováděná německým orgánem pro stíhání a vlastní účetní závěrka ANC poukazují na skutečné příjemce dohody o obchodu se zbraněmi jako na vládnoucí straně.

Očekává se, že Zuma prokáže, že to pro něj jako jednotlivce nebylo možné nebo nikdy nepoužil svou pozici k ochraně někoho nebo organizace před vyšetřováním, které by vedlo k obchodu se zbraněmi.

Místní zprávy uvádějí, že ANC nebyla schopna splnit poptávku, a Zumovým právníkům sdělili, že požadované finanční záznamy nelze využít, protože byly zničeny během povodně, která zasáhla dům Luthuli.

Zuma si v současné době odpykává 15měsíční trest za vzpírání se příkazu Ústavního soudu, nejvyššího soudu v zemi, který by měl vypovídat u vyšetřovací komise prověřující obvinění z korupce během jeho prezidentského období v letech 2009 až 2018.

Začátek Zumova uvěznění 8. července vyvolal protesty, které rychle přerostly v násilné nepokoje v provinciích KwaZulu-Natal a Gauteng, které trvaly týden.

Počet obětí v nepokojích stoupl na 337 a policie vyšetřuje 213 z nich pro vraždu, uvedl ve čtvrtek Khumbudzo Ntshavheni, úřadující ministr v prezidentském úřadu. Nárůst smrtelných příčin byl způsoben lidmi, kteří zemřeli na vážná zranění, řekla.

Policejní vyšetřování naznačuje, že mnoho úmrtí mohlo být způsobeno střelbou a jinými úmyslnými činy. Úmrtí vyšetřuje také Amnesty International.

Rozsáhlá chudoba a nerovnost v Jižní Africe přispěly k vlně nepokojů, která způsobila rozsáhlé drancování nákupních center, pálení nákladních vozidel a zablokování dvou hlavních dálnic v zemi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *