zprávy

Maročané reagují na oznámení Alžíru o revidovaných vztazích

Alžírsko přezkoumá své vztahy s Marokem poté, co jej obvinilo ze spoluúčasti na smrtelných lesních požárech, uvedlo středeční prohlášení předsednictví ve zprávě o nejnovějším napětí mezi severoafrickými sousedy.

Nejméně 90 lidí, včetně 33 vojáků, bylo zabito při desítkách lesních požárů, které vypukly uprostřed puchýřů veder 9. srpna v pásmech severního Alžírska.

Prezident Abdelmadjid Tebboune uvedl, že většina požárů byla „kriminálního“ původu.

Rozhodnutí přezkoumat vztahy s Rabatem bylo učiněno na mimořádném zasedání bezpečnostní rady země, které předsedal Tebboune a které se věnovalo vyhodnocení situace po požárech.

„Neustálé nepřátelské činy prováděné Marokem proti Alžírsku si vyžádaly přezkoumání vztahů mezi oběma zeměmi,“ uvádí se v prohlášení předsednictví.

Uvedlo, že dojde také k „zintenzivnění bezpečnostních kontrol na západních hranicích“ s Marokem.

Hranice mezi Alžírskem a Marokem je od roku 1994 uzavřena.

Prohlášení neobjasnilo, co by recenze mohla znamenat.

Alžírská bezpečnostní agentura DGSN uvedla, že podle „přijetí zatčených členů“ vyšetřování odhalilo „zločineckou síť klasifikovanou jako teroristická organizace“.

Alžírské úřady ukazují prstem po požárech na hnutí za nezávislost převážně berberské oblasti Kabylie, která se rozprostírá podél pobřeží Středozemního moře východně od hlavního města Alžíru.

– Plné kravaty –
Úřady také obviňují Hnutí pro sebeurčení Kabylie (MAK) z účasti na lynčování muže falešně obviněného ze žhářství, což byla událost, která vyvolala pobouření. Dav také oběť zapálil.

Úřady kvůli incidentu zatkly 61 lidí.

Podle přiznání vysílaného alžírskou televizí se někteří z podezřelých přiznali k tomu, že jsou členy MAK.

Alžír také obvinil ze zapojení hnutí Rachad inspirované islamisty.

“Rada vysokého zabezpečení rozhodla … zintenzivnit úsilí bezpečnostních služeb zatknout zbytek jednotlivců zapojených do těchto dvou zločinů, jakož i všechny členy obou teroristických hnutí, která ohrožují veřejnou bezpečnost a národní jednotu,” podle prohlášení předsednictví.

Uvedla, že je zaměřena na jejich „úplné vymýcení, zejména MAK, který získává podporu a pomoc zahraničních stran … Maroka a sionistické entity“, uvádí se v prohlášení s odkazem na Izrael.

Pařížská MAK uvedla, že obvinění odmítá.

Alžír v květnu klasifikoval MAK i Rachada jako „teroristické organizace“.

Minulý měsíc Alžírsko svolalo ke konzultacím svého velvyslance v Maroku.

Tento krok přišel poté, co marocký vyslanec při OSN Omar Hilale vyjádřil podporu sebeurčení pro alžírský region Kabylie.

Alžírské ministerstvo zahraničí tehdy uvedlo, že Maroko tak „veřejně a výslovně podporuje údajné právo na sebeurčení lidu Kabylie“.

Vztahy mezi Alžírem a Rabatem byly v minulých desetiletích napjaté, zejména v souvislosti s problémem vzplanutí sporné Západní Sahary.

Maroko považuje bývalou španělskou kolonii za nedílnou součást svého království, Alžírsko však podpořilo hnutí Polisario, které zde usiluje o nezávislost.

Alžírsko patří mezi několik středomořských zemí, které v posledních týdnech zažily lesní požáry, včetně Maroka.

Plameny v Alžírsku spálily desítky tisíc hektarů lesa, přičemž středeční záchranná služba prohlásila, že všechny požáry byly uhašeny.

Kritici tvrdí, že úřady se na požáry nepřipravily.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *