zprávy

Facebookův zlověstný týden odhaluje křehkost jeho monopolu

To, co se stalo tento týden s Facebookem, ukazuje křehkost monopolu, který vydělává na velké části mezilidské komunikace poloviny světa. Mezi přední světovou sociální sítí a jejími sestrami Instagramem a WhatsApp, impérium Marka Zuckerberga zachycuje každou minutu pohled více než 3,5 miliardy lidí.

Ten obr náhodou narazil na nohy a ztotožnil jejich pevnost s blátem. Globální pokles služby minulé pondělí není poprvé, kdy se to stalo, ani nebude poslední.

To se teprve uvidí, jestli budoucí výpadky prolomí šest hodinový rekord tohoto týdne, nebo se zděšení sníží na minuty. V každém případě je nemožné vyčíslit ekonomické škody, bez ohledu na to, kolik údajů o aktivitě jsou extrapolovány.

V aritmetickém vyjádření představuje čtvrt dne den z hlediska příjmů pouhých 24 milionů EUR, jakmile denní obrat skupiny dosáhne 200 milionů EUR a 71 000 milionů EUR v průběhu celého roku. V každém případě je aktivita, která je pozastavena z důvodu přerušení, obnovena, jakmile je služba obnovena, jako kapesní požadavek. Stejně tak dosavadní propad akciového trhu v tomto měsíci se pohybuje kolem 3,50%.

Téměř osvobozeno od předpisů
Existence oligopolů, téměř zapomínající na regulace jiných strategických sektorů, se znovu objeví, když dojde k událostem, jako jsou události týdne. Politici si uvědomují potřebu diverzifikovat tyto nástroje, aby se předešlo globálním kolapsům.

V polovině loňského prosince Google utrpěl ostudu, když přiznal, že jeho hlavní služby – včetně Gmailu, Dokumentů Google, YouTube a Disku – přestaly fungovat, aniž by zprostředkovaly kybernetický útok. Výsledkem bylo několik hodin prostojů pro stovky milionů uživatelů a podniků po celém světě. Stejně tak Microsoft před rokem utrpěl pád několika svých služeb Microsoft 365, včetně Outlooku a Teams.

Platforma „Downdetector“, která detekuje, zaznamenává a varuje před selháním webových stránek, nenechává nikoho mimo hru, včetně online doporučení, jako jsou Twitter, Tiktok, Netflix, Spotify, přičemž všechny mají dominantní postavení v příslušných sektorech.

Chaos na Facebooku zanechává miliony lidí, kteří nevědí o nejnovějších aktualizacích stavu od svých blízkých, ale také zavírá reklamní okno milionů malých podniků. V případě WhatsApp uživatelé zachraňují SMS nebo hlasová volání (se 150% nárůstem, jak se stalo v sítích Orange Španělsko během operativní přestávky WhatsApp). Ještě znepokojivější by byla závislost světa na cloudech od Amazon, Google a Microsoft, což Evropu vybízí k urychlení vlastních cloudových služeb prostřednictvím takzvaného projektu Gaia X.

V případě Facebooku nejsou důvody fiaska zcela známy, i když podle toho, na co bylo poukázáno, mohlo jít o problém se záznamy DNS. Facebooku, tedy systému doménových jmen, protože Americká společnost nevykázala transparentnost, kterou by bylo možné požadovat u jakékoli kótované společnosti.

Spekulovalo se tedy, zda byl útok dálkově ovládán, nebo šlo o něco náhodného, ​​například o někoho, kdo zakopne o kabel a odpojí boudu. Uvnitř organizace je vždy snazší spáchat provinění než zvenčí, ale všechno je možné. Je známo, že odstranění závady trvalo mnohem déle, než bylo nutné. Říká se, že technické týmy povolané uhasit oheň na Facebooku byly u nich doma, v práci na dálku, několik hodin od serverů, ve scéně, kterou je v dnešní době těžké přijmout.

Viceprezident pro infrastrukturu Facebooku Santosh Janardhan na firemním blogu ujistil, že pokles služeb „nebyl způsoben škodlivou aktivitou, ale chybou, kterou jsme způsobili my“. Konkrétně vina za škodu spočívala v chybné změně konfigurace směrovačů, které koordinují síťový provoz mezi datovými centry společnosti, což narušilo provoz.

To „mělo kaskádový efekt na způsob komunikace našich datových center, což paralyzovalo naše služby,“ vysvětlil manažer. Sám Mark Zuckerberg musel navštívit strojovnu, aby viděl přímo, co se děje, a poté se veřejně omluvil. A protože na všechno se vždy najdou výmluvy,

Protože rozrušení nikdy nepřichází samo, pouhý den po směšném výpadku Facebooku, bývalá zaměstnankyně společnosti Menlo Park, Frances Haugen, podrobně popsala v komisi amerického senátu svědectví, která předtím poskytla deníku The Wall Street Journal a program 60 minut na kanálu CBS.

Stručně řečeno, Haugen obvinil sociální síť z toho, že kladla své firemní zisky před bezpečnost uživatelů tím, že mimo jiné skrývala vážně škodlivé důsledky pro nezletilé podporou sociální divize a oslabováním demokracie. Nyní mají slovo senátoři, aniž by se od obra Menlo Park očekávalo smířlivých slov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *