zprávy

Nejvyšší čínský diplomat obviňuje Austrálii z používání mečů při dohodě o jaderných ponorkách

Špičkový čínský diplomat přirovnal Austrálii k „nezbednému chlapíkovi“ kvůli dohodě o jaderné ponorce Aukus s tím, že to ohrožuje australskou mírumilovnou pověst a australský lid „by měl mít větší obavy“.

Úřadující čínský velvyslanec v Austrálii, Wang Xining, řekl, že Austrálie bude označena jako „držitel šavle“ spíše než „obránce míru“ v důsledku plánu na získání nejméně osmi ponorek s jaderným pohonem, což by ovlivnilo i jaderné ne – proliferační systém.

“V Austrálii je technologicky nulová jaderná kapacita, která by zaručila, že budete bez problémů, bez incidentů,” řekl Wang. “A kdyby se něco stalo, jsou politici připraveni se omluvit lidem v Melbourne a v Adelaide?”

Technik používá horkou buňku, která chrání radioaktivní materiál v jaderném výzkumném reaktoru Opal v Lucas Heights v Sydney, úterý 7. října 2008. Šéf Australské organizace pro jadernou vědu a technologii (ANSTO) Ziggy Switkowski dnes řekl, že jaderná energie je potřebná jako součást řešení pro snížení nukleárních agentur říkají, že je příliš brzy vědět, jaká infrastruktura je potřebná pro podporu ponorkového programu

Vyzval také australské politiky, aby se „zdrželi čehokoli, co by ničilo náš vztah“, poté, co ministr obrany Peter Dutton naznačil, že se Austrálie pravděpodobně zúčastní, pokud USA přijdou Tchaj-wanu na pomoc v konfliktu s Čínou.

V rozhovoru pro Guardian Australia Wang nenaznačil, že by se Peking chystal ukončit zmrazení hovorů mezi čínskými a australskými ministry, a uvedl, že spekulace o zapojení Austrálie do vojenského konfliktu „není příznivým prostředím“ pro rozhovory na vysoké úrovni.

Uprostřed rostoucího napětí ve vztazích mezi Austrálií a jejím hlavním obchodním partnerem Wang řekl, že by ho nepřekvapilo, kdyby se Canberra rozhodla zrušit dlouhodobý pronájem přístavu Darwin od čínské společnosti, ale zeptal se: „Zajímalo by mě, jestli si to Austrálie může dovolit. porušit další smlouvu?”

Aukus je „anglosaská klika“
Austrálie zrušila francouzský kontrakt na 12 diesel-elektrických ponorek ve prospěch nového bezpečnostního partnerství s USA a Spojeným královstvím, jehož cílem je získat nejméně osm ponorek s jaderným pohonem – což vyvolalo významnou diplomatickou reakci Francie.

Morrisonova vláda tvrdí, že rozhodnutí je řízeno zhoršující se bezpečnostní situací v Indo-Pacifiku, přičemž australský velvyslanec v USA Arthur Sinodinos řekl, že schopnější ponorky umožní Austrálii „promítat naši sílu dále“ ze svých břehů.

Wang řekl, že australský lid by se měl obávat dopadu Aukusu na „branding národa“, vzhledem k tomu, že se Austrálie vykresluje jako zastánce mezinárodního systému.

Přihlaste se k odběru e-mailu s hlavními příběhy z Guardian Australia každé ráno

„Tím, že se pokusíme získat ponorku s jaderným pohonem, má to určitě dopad na probíhající systém nešíření jaderných zbraní. Takže budeš zlobivý chlap?” zeptal se s úsměvem na konci.

reklama
Wang řekl, že lidé jeho věku v Číně viděli Austrálii jako milovníka míru, „ale v dnešní době lidé vědí, že ponorka s jaderným pohonem je navržena tak, aby zaútočila na vzdálený cíl“.

„Tak na koho zaútočíš? Už nejste milovníkem míru, obráncem míru, stáváte se v určité formě nositelem šavle,“ řekl.

Čína rychle modernizuje své vlastní vojenské síly a podle zprávy Pentagonu z minulého měsíce má již největší námořnictvo na světě s bitevními silami asi 355 lodí a ponorek. Čína v současnosti provozuje 12 ponorek s jaderným pohonem a stejně jako USA je státem s jadernými zbraněmi.

Australská ministryně zahraničí Marise Payne se snažila rozptýlit obavy Malajsie a Indonésie z Aukusu a začátkem tohoto měsíce cestovala do jihovýchodní Asie, aby řekla, že Austrálie je „jedním z nejsilnějších zastánců globálního režimu nešíření zbraní hromadného ničení“ a bude fungovat. s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Payne ujistila své protějšky z jihovýchodní Asie, že Aukus z nás „udělá schopnějšího partnera, který je schopen lépe přispívat k bezpečnosti a stabilitě našeho regionu“.

Wang však popsal dohodu Aukus mezi Austrálií, USA a Velkou Británií jako „anglosaskou kliku“ a řekl, že „ukazuje, že někteří lidé ve vaší zemi stále mají mentalitu koncentrické stratifikace lidí podle jejich kulturního a etnického původu“. .

„Odstrašení“ čínských investorů
Wang slouží jako chargé d’affaires – nejvyšší diplomat – na čínské ambasádě od začátku listopadu poté, co se bývalý velvyslanec Cheng Jingye vrátil do Pekingu po pětiletém působení.

Wang, který již byl v Canbeře jako zástupce vedoucího mise na ambasádě, řekl, že je zarmoucen a zklamán tím, jak se vztah za posledních pět let zhoršil.

Když se Wang posadil k rozhovoru v rezidenci velvyslance, obvinil „negativní politiku an

d akce Austrálie proti Číně“, které byly provedeny „bezohledným a svévolným způsobem“.

Zmínil zákaz čínské společnosti Huawei z 5G sítě v roce 2018, zrušení dohody o viktoriánském pásu a stezce na začátku tohoto roku a zvýšené překážky pro zahraniční investice, které „odstrašily“ čínské investory.

Morrisonova vláda brzy zváží budoucnost 99letého pronájmu přístavu Darwin od čínské společnosti, což by mohlo vztah dále narušit.

Wang uvedl, že podle stávající smlouvy, podepsané mezi Landbridge a vládou Severního teritoria v roce 2015, společnost plánuje rozšířit kapacitu přístavu.

„Nepřekvapilo by mě, kdyby [australská] rozvědka a bezpečnostní aparát opět natáhly ruku k normální obchodní operaci,“ řekl.

Řekl, že čínská vláda odpoví na každé oznámené rozhodnutí, stejně jako reagovala na „všechny negativní kroky“ doposud.

“Zdá se mi však, že všechny tyto reakce jsou hluché, takže se zdá, že nikdo ve vládě pečlivě neposlouchá, co moje vláda vyjádřila, a dokonce se zdá, že v určitých oblastech napětí stále trvá.”

Austrálie obvinila Čínu z kampaně „ekonomického nátlaku“ poté, co Peking za posledních 18 měsíců uvalil cla a další obchodní akce na řadu australských exportních sektorů, včetně uhlí, ječmene, vína a mořských plodů.

Wang pokračoval v obraně těchto opatření z technických důvodů a řekl, že existuje „neadekvátní diplomacie, kterou vaše vláda provedla, pokud jde o řešení těchto rozdílů“.

Řekl, že čínští a australští představitelé spolu nadále mluví, ale ministerská jednání by vyžadovala lepší „politickou atmosféru“ a vyhlídky na „konkrétní výsledky“.

V optimističtějším výhledu na cestu vpřed Wang řekl, že Čína je „stále velmi horlivá zapojit se do velmi plodného a konstruktivního dialogu a procesu řešení problémů, aby se všechny tyto problémy nakonec vyřešily“.

Abbottův výlet na Tchaj-wan je „velmi nešťastný“
Jedním z nejcitlivějších problémů ve vztahu je však Tchaj-wan, kde Austrálie vyvolává obavy ze zvýšení čínského vojenského tlaku proti demokraticky ovládanému ostrovu s 24 miliony obyvatel, uprostřed dlouhodobého cíle Pekingu sjednocení.

Dutton minulý týden pro australské noviny řekl: „Bylo by nepředstavitelné, že bychom nepodpořili USA v akci, kdyby se USA rozhodly takovou akci podniknout.

Tchajwanský prezident Tsai Ing-wen, vpravo, reaguje na bývalého australského premiéra Tonyho Abbotta během setkání v prezidentské kanceláři v Taipei na Tchaj-wanu, čtvrtek 7. října 2021. Abbott se setkal s Tsai během cesty, která přichází v obzvláště napjatém okamžiku mezi Tchaj-wanem a Čínou. (Pool Photo přes AP Photo)
Pan Abbott jede na Tchaj-wan: neoficiální poselství australské solidarity?
Přečtěte si více
V reakci na Duttona Wang řekl, že australští politici by „neměli dělat nic, co by vedlo k ještě pochmurnějšímu stavu našeho vztahu“.

Wang řekl, že návštěva bývalého australského premiéra Tonyho Abbotta na Tchaj-wanu minulý měsíc byla „velmi nešťastná“. Abbott – který řekl, že cestoval jako soukromá osoba – varoval, že Peking by mohl brzy zaútočit na Tchaj-wan a USA a Austrálie se nemohou nečinně přihlížet.

Wang řekl: „Ve skutečnosti je velmi trýznivé vidět, že takový politik na vysoké úrovni by se angažoval v něčem, co neslouží zájmům Austrálie, protože si myslím, že lpění na jedné Číně slouží zájmům Austrálie a Číny. politiku a učinit náš vztah tak bezproblémovým, jak je to jen možné.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *