zprávy

Kabinetní práce ukazují, že Austrálie byla na pokraji monumentálních změn

Kabinetní dokumenty z roku 2000 ukazují, že Howardova vláda začíná navrhovat politiku pro řešení změny klimatu a zároveň prosazuje provádění GST.

Jak Austrálie vstoupila do nového tisíciletí, národ jel na vrcholu z velkého úspěchu olympijských her v Sydney.

Miliony po celém světě sledovaly Cathy Freemanovou, jak ve finále na 400 m získala zlato.

A přes Sydney Harbour Bridge pochodovalo přes 200 000 lidí, což je gesto na podporu usmíření pro Australany z Prvních národů.

“V Austrálii v té době právě vzkvétalo tolik optimismu a tolik pýchy … jen znovu prožíváme ty okamžiky, znovu pozorujeme Austrálii, jak tomu bylo v roce 2000,” generální ředitel Národního archivu Austrálie, David Fricker, řekl SBS News.

Ale přes rok optimismu to byl také okamžik v historii, než se svět navždy změnil.

“V roce 2000 je tolik věcí, které jsou naznačeny … pak v příštím roce, v roce 2001, jen explodovat, z velké části poháněné útoky Al-Káidy v USA z 11. září,” řekl historik kabinetu Dr. Chris Wallace pro SBS News.

“Takže v roce 2000 stále existuje atmosféra normality, kterou jsme od té doby opravdu neměli.”

„Počáteční okamžik“: Vznik systému obchodování s emisemi
I když hrozba globálního terorismu ještě nebyla na radaru, příspěvky kabinetu ukazují, že Howardova vláda v té době již v druhém období zápasila s hrozbou globálního oteplování.

Některé ze stovek zveřejněných dokumentů kabinetu ukazují, že federální vláda zahájila proces přemýšlení o systému obchodování s emisemi (ETS).

Austrálie podepsala Kjótský protokol z roku 1998, ale odmítla ratifikovat mezinárodní smlouvu.

“Kabinet souhlasil, že Austrálie bude usilovat o přístup k odpovědnosti v rámci mezinárodního obchodování s emisemi a dodržování Kjótského protokolu …” píše se v jednom příspěvku.

Povinnosti vyplývající ze smlouvy znamenaly, že bude třeba vymyslet domácí politiku snižování emisí uhlíku.

Zatímco Howardova vláda uvažovala o myšlence ETS, nepřijala by ji až do voleb v roce 2007.

“Tyto práce ukazují okamžik vzniku této iniciativy a ukazují, jak je možné, že to mohlo být, rozhodně neměl smysl, aby věda o klimatu nebyla široce přijímána.” V kabinetu to nebylo ani otázkou debaty, “řekl Dr. Wallace.

John Anderson, který působil jako místopředseda vlády v letech 1999 až 2005, uvedl, že je zděšen, když vidí, jak o dvě desetiletí později zůstává australská politika v politice změny klimatu polarizována.

“Je to velmi skličující, protože nás to rozptyluje a rozděluje, když upřímně čelíme obrovským problémům na mezinárodní úrovni a dokonce i uvnitř, které skutečně vyžadují naši nerozdělenou pozornost,” řekl pan Anderson.

Implementace GST
Howardova vláda měla mandát realizovat to, co se kdysi považovalo za politický jed: daň ze zboží a služeb (GST).

Začalo to 1. července a přes roky vášnivé debaty proběhlo relativně hladce.

“Implementace GST byla pro Howardovu vládu skutečně signálním úspěchem a dominovala operacím kabinetu v první polovině roku 2000,” uvedl Dr. Wallace.

“Než jsme se dostali k jeho skutečné implementaci, myslím, že jsme šli spát s jakýmsi rezignačním smyslem, že jsme udělali vše, co je v našich silách, a toto bude pravděpodobně v pořádku,” řekl bývalý místopředseda vlády.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *