zprávy

Skotsko se vrací k přísnému vězení

Hlavní skotská ministryně Nicola Sturgeonová oznámila, že tato britská země se od pondělní půlnoci vrátí k přísnému vězení. „Mohu potvrdit, že jsme se rozhodli uplatnit od půlnoci dnes a během měsíce ledna zákonný požadavek zůstat doma, kromě důvodů první nutnosti,“ uvedl Sturgeon v parlamentu.

Rozhodnutí bylo přijato dnes v pondělí ráno na schůzce skotské vlády, která má pravomoc uložit tento typ opatření, aniž by bylo nutné, aby Londýn souhlasil.

Výjimky, které Skotům umožňují opustit domov, jsou závislá péče, nákup základních životních potřeb nebo cvičení. V tuto chvíli nejsou omezeny žádné časové úseky ani povolené frekvence, ale bylo upřesněno, že když se chystáte sportovat, můžete vidět pouze jinou osobu z jiného jádra soužití.

Je také povoleno odejít z domova do práce, ale teleworking je uložen všem, kteří mohou dokončit svůj pracovní den ze svých domovů.

82letý Brian Pinker dostává vakcínu Oxford University / AstraZeneca COVID-19 od zdravotní sestry Sama Fostera v nemocnici Churchill v Oxfordu v jihozápadní Anglii 4. ledna 2021. – Británie dnes zahájila hromadné zavádění vakcíny proti koronaviru Oxford-AstraZeneca , levný a snadno distribuovatelný snímek, o kterém odborníci doufají, že pomůže rozdrtit pandemii.

Školy budou pro většinu studentů do 1. února uzavřeny. Ano, někteří studenti se mohou zúčastnit, například děti základních pracovníků.

Na druhou stranu, vstup a výstup ze Skotska není povolen, s výjimkou oprávněných důvodů.

Skotská vláda přijímá tento balíček opatření s ohledem na rychlý pokrok nového kmene viru v této oblasti. Sturgeon vysvětlil, že polovina infekcí je způsobena touto variantou viru. „Není přehnané, když řeknu, že se více zajímám o situaci, které čelíme nyní, než o cokoli jiného od března,“ dodal Sturgeon.

Ve Skotsku žije přibližně pět a půl milionu obyvatel. Do 31. prosince byl počet úmrtí na covid-19 4578.

Spojené království je dnes jednou z nejvíce zasažených zemí pandemií, obzvláště agresivní kvůli novému kmenu, který se rozšířil z Britských ostrovů do nejméně 14 dalších evropských států, včetně Španělska.

3. ledna zaznamenala země, které předsedal Boris Johnson, nový rekord v diagnostice s více než 57 000 novými případy. Rovněž zaznamenal 445 úmrtí, což zlepšilo čísla, s nimiž rok skončil, s přibližně tisíci úmrtími denně. Od začátku pandemie Spojené království hlásilo celkem 74 570 úmrtí a 2 599 793 případů koronaviru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *