zprávy

posloupnost svátků skrývá skutečnou velikost třetí vlny

Varovné příznaky spuštěné zdravotnickým systémem se hromadí. Výskyt koronaviru ve Španělsku dosáhl dna v prvním prosincovém týdnu po druhé vlně v říjnu a listopadu, ale od té doby nepřestal růst.

189 případů na 100 000 obyvatel za 14 dní od 10. prosince činilo minulý čtvrtek 280, poslední den s údaji z ministerstva zdravotnictví.

Riziko opětovného růstu tento víkend v Katalánsku vzrostlo a z pouhých 36 hodin poskočilo z 368 bodů na 422. Andalusie tuto neděli hlásila 2200 nových infekcí, což je nejvyšší hodnota od 22. listopadu.

Baskicko varovalo před eskalací, která udržuje pozitivitu – procento provedených testů, které detekují virus – což je téměř 8%. A madridské společenství zaregistrovalo minulou středu více než 4 200 infekcí, což je podle zprávy o situaci pandemie údaj od konce září nezaznamenaný.

Toto seskupení varování však neodráží celou velikost toho, co mnoho odborníků již kvalifikuje jako třetí vlnu. Posloupnost prázdnin v těchto termínech snižuje počet provedených testů, a tím i diagnostikované případy a výskyt.

V týdnu od 21. do 27. prosince navzdory skutečnosti, že křivka případu byla strmá po dobu 10 dnů, komunity provedly 843 330 testů PCR a testů na antigeny, o 124 000 méně (snížení o 12,85%) než ty, které byly provedeny před týdnem, podle nejnovějších údajů z Health.

„Všechny ukazatele jsou v dnešní době zkresleny prázdninami,“ připouští Clara Prats, výzkumná pracovnice ve výpočetní biologii na Katalánské polytechnické univerzitě (UPC). „Maskují to, co se děje, činí Rt [okamžité základní reprodukční číslo, tj. Kolik lidí infikovaná osoba nakazí] nestabilnější a nižší výskyt, než ve skutečnosti je,“ dodává.

Nejmenší počet testů nabídl v posledních dnech paradoxní data. Zatímco v celém Španělsku se výskyt zvýšil, uvedlo Health v pondělí 28. prosince, že infekce zjištěné v předchozích sedmi dnech byly 50 515, což je téměř o 6 000 méně než v předchozím pondělí.

Generální katalánský generál zveřejnil tuto neděli novější údaje, díky nimž je toto odhalení zřetelnější. V týdnu od 24. do 30. prosince katalánský zdravotní systém provedl 207 861 testů PCR a antigenů. Jsou téměř o 80 000 méně než v předchozím týdnu (o 38% méně). A přes tento důležitý pokles bylo pozitiv o 1400 více.

V průběhu pandemie, jako je koronavir, se očekává, že počet testů bude kolísat. Jde o to, že byste to měli dělat opačně, než to děláte nyní. Když se výskyt zvýší, více pacientů navštíví lékařská centra, a proto se provádí více testů.

Kromě toho je také musíte zajistit, aby byly v blízkém kontaktu pozitivů. Opak nastane, když byla vlna zadržena a výskyt klesá.

Ministerstvo zdravotnictví neskrývá znepokojení nad situací. “Naléhali jsme na autonomní komunity, aby během těchto vánočních termínů nesnižovaly svoji ostrahu při včasném odhalení případů.”

Vysoký úředník ve zdravotnictví, který požaduje anonymitu, tvrdí, že „problém je velký, ale byl velmi nevyhnutelný a nakonec vytvořil perfektní bouři s rostoucím výskytem, ​​společenskými schůzkami v těchto termínech a řadou týdnů s prázdninami “.

“Ale pracovní kalendář je takový, jaký je, a vzhledem k tomu, v jakém zdravotnickém roce byl, nebude od nich žádat, aby si tyto dny neužili.” Mnohokrát jsou to navíc samotní občané, kteří, pokud nemají zjevné příznaky, zdržují čas provádění testů o těchto svátcích, “dodává tento vyšší úředník.

Navzdory skutečnosti, že Health doufá, že příští úterý získá přesnější údaje, problém se bude táhnout až do ledna. Po týdnu s vánočními prázdninami mimo víkend (pátek) nastal Nový rok (také v pátek), který má svátek Tří králů (středa). S tímto kalendářem to bude až ve čtvrtek 21. ledna, kdy bude možné přepočítat výskyt za 14 dní bez zkreslení způsobeného svátky mimo víkend.

Za těchto podmínek může Zdraví a komunity zachytit trend toho, co se děje, ale není možné určit skutečnou velikost pandemie. Výskyt případů 7 nebo 14 dnů na 100 000 obyvatel jsou celosvětově nejpoužívanějšími indikátory ke sledování vývoje onemocnění a spolu s pozitivitou rozhodují o tom, jaká opatření přijmout.

„Stále příliš dobře nevíme, co se děje,“ říká Daniel López Acuña, bývalý ředitel Světové zdravotnické organizace pro zdraví při krizových situacích. „Nejen, že nám incident unikl nahoru, ale také jsme ztratili ohnisko zvětšovacího skla, které nám umožňovalo detekovat případy,“ dodává.

Toto zpoždění detekce je jedním z nejvíce znepokojivých bodů. „Unikají další řetězce nákazy, což povede k většímu nárůstu případů, hospitalizací a úmrtí v nadcházejících týdnech,“ lituje López Acuña.

Odborníci se shodují, že Španělsko již čelí třetí vlně. “Stoupáme už měsíc.” To má něco, co bychom chtěli nazvat, ale s tímto trendem můžeme říci, že ano, stojíme před třetí vlnou. A pokud nebudou přijata nová opatření, křivka neklesne, “říká Clara Prats.

Acuña také nepochybuje. “Jsme ve třetí vlně, která je nebezpečnější než druhá, která vznikla z velmi nízkého výskytu během léta ve většině Španělska, až 25 případů na 100 000 obyvatel v některých oblastech.” Nyní jsme bez spolehlivých údajů a navíc tato třetí vlna narůstá na druhou a část mnohem vyššího výskytu, “uzavírá.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *